Garáže jsou dnes považovány za velmi důležitou součást rodinného domu. Jejich podoba se však v Česku během posledních let výrazně proměňuje. Zvětšuje se například jejich podlahová plocha, jsou lépe vybavené, instalují se do nich rychlá a bezpečná garážová vrata a v neposlední řadě lidé stále více přemýšlejí o estetickém dopadu garáže na celkové vyznění domu.

Ve výstavbě garáží shledáváme hned několik vývojových trendů. V České republice zaznamenáváme především tendenci k jejich zvětšování. Zatímco v západní Evropě nebo v USA touto etapou prošli už před několika desetiletími, u nás je tento trend patrný až v posledních deseti letech. Lidé si do domácností pořizují druhý a třetí automobil. Vozem přitom nedisponují už jen rodiče, ale také teenageři. Z tohoto důvodu se nové garáže koncipují minimálně jako dvoumístné a pokud to prostor dovoluje, jsou ještě větší. S oblibou automobilů vyšších tříd nebo SUV rovněž rostou nároky na podlahovou plochu i světlou výšku garáží.

Garážové stání je nedostatečné, v ČR převažují samostatně stojící garáže

Češi si kupují nejen více vozů, ale i dražší modely. Proto se zvyšuje péče a nároky na jejich údržbu. Pokud mají aspoň trochu příležitostí, postaví na pozemku garážové stání. To sice představuje základní variantu pro ochranu vozu před nepřízní počasí, ale zároveň lze říci, že je nedostatečná. Garáž poskytuje suchý, někdy i temperovaný prostor, který přispívá k tomu, že v zimě lze bezproblémově nastartovat a nehrozí koroze kovových součástí. Ačkoliv se v tuzemsku počet garážových stání zvyšuje, stále převažuje trend samostatně stojících garáží, které nejsou součástí domu.

Rostoucí standard ve vybavení

Garáže se v současnosti i mnohem lépe vybavují. Standardem bývá pevná podlaha, někdy i s odvodovými kanály na odpadní vodu. Dlažba na zemi a upravené stěny posilují pocit čistoty, takové garáže se také lépe uklízejí. Garáže jsou vybaveny přívody elektrického proudu, stále více se instalují i baterie s teplou a studenou vodu nebo radiátory, prostřednictvím kterých lze v místě udržovat požadovanou teplotu. Garáže často slouží jako malé dílny, komory nebo prostory pro uskladnění věcí či sezonního nábytku. Praktické garáže proto bývají vybaveny policemi, posuvnými příčkami, systémy s odpadkovými koši pro separovaný odpad či stěnovými háky pro uskladnění kol. Dovolí-li to výškové parametry, mívají dvojitý strop. Horní část může sloužit pro uložení předmětů dlouhých nebo těch, které se pravidelně nepoužívají.

Garážová vrata jako funkční i estetický prvek

Důležitý prvek garáží představují v současnosti garážová vrata s rychlým a bezpečným otevíráním a zavíráním. Ta lze dnes získat v mnoha variantách, které vycházejí vstříc potřebám a požadavkům stavebníků. Renomovaní výrobci nabízejí garážová vrata v několika provedeních, které rozlišujeme podle použitého systému otevírání, materiálového provedení a komfortu ovládání. Základní typy vrat se dělí na rolovací, sekční a posuvná, běžným standardem se stala vrata s elektrický pohonem. Pro zákazníky je stále důležitější, aby vrata splňovala vzhledové požadavky. Garáže jsou často orientovány do ulice a spoluvytvářejí celkový pohledový dojem. Garážová vrata proto musí být jednoduše udržovatelná a stálá z hlediska tvaru i barvy.

O společnosti Lomax & Co s.r.o.

 Firma LOMAX & Co spol. s.r.o., která vznikla v roce 1992, je v současnosti největším výrobcem garážových vrat, předokenních rolet a žaluzií v ČR. Sídlo firmy se nachází na jižní Moravě v obci Bořetice a od svého vzniku bylo hlavním cílem dodávat zákazníkům kvalitní výrobky. V roce 2000 společnost LOMAX uvedla do provozu nově vyrobenou válcovací linku, díky které si firma veškeré panely pro sekční vrata vyrábí sama. Specializovaný tým odborných pracovníků a přesná výroba na CNC strojích s využitím nejmodernější techniky je předpoklad pro kvalitní výrobky. Dodavatelé komponentů pro výrobu jsou pouze renomované firmy splňující normy a legislativu EU a jsou vždy špičkou ve svém oboru s garancí kvality

Be Sociable, Share!