Probouzet se ráno svěží a odpočinutý je snem každého. Nicméně více než polovina obyvatelstva v průmyslově vyspělých zemích má stále větší problémy se spánkem a usínáním. „Přitom 90 procent našeho zdraví a pohody závisí na kvalitním spánku“, je přesvědčen renomovaný odborník na problematiku spánku, berlínský profesor dr. Karl Hecht. 

Nedostatek spánku má zásadní dopady, a to nejen na zdraví. Nevyspalí lidé jsou méně výkonní, častěji dělají chyby, zvyšuje se nehodovost a úrazovost, dvakrát častěji trpí ischemickou chorobou srdeční, bolestmi hlavy či depresemi.

Časté probouzení vyplavuje stresové hormony a urychluje změny na cévách. Stoupá riziko infarktu, mrtvice, cukrovky a poruch imunity. Špatný spánek je nebezpečný z dlouhodobého hlediska. Pokud problémy trvají déle než čtyři týdny nebo se často opakují, hrozí riziko přechodu do chronické, tedy dlouhodobé nespavosti. Po měsíci problémů se spaním by proto člověk měl navštívit lékaře, aby se zjistilo, odkud problémy pramení, zda z tělesných či duševních příčin.

Nespavost

Co to vlastně je nespavost nebo insomnie? Když před důležitým termínem nemůžete hodiny usnout? Nikoliv. O nespavosti lze hovořit ve chvíli, kdy problémy se spánkem trvají minimálně tři dny v týdnu po dobu jednoho měsíce. Jestliže nemůžete usnout nebo nejste schopni spát celou noc déle než tři až šest měsíců, přešla nespavost do chronické fáze. Jsou četné spánkové poradny, kde Vám mohou somnologové poradit. Někdy však stačí dovolená, na které se na tento problém zaměříte a naučíte se správně relaxovat.

Zdravý spánek

V žádném jiném stavu si člověk tak neodpočine, jako během spánku. Kvalita spánku je však důležitější než jeho délka. Kolik spánku člověk potřebuje, je individuální. Někteří potřebují devět hodin, jiným stačí pět hodin, aby byli opět fit. „Civilizační choroby jako jsou cukrovka II, poruchy krevního oběhu, vysoký krevní tlak a dokonce i rakovina souvisejí se špatným spánkem víc, než se dosud předpokládalo“, tvrdí dr. Karl Hecht. To znamená, kdo chce zdravě žít, musí především zdravě spát.

Jak si kdo ustele, tak si i lehne

Je stále více lidí, kteří se svému zdraví chtějí věnovat během dovolené a vyhledávají preventivní opatření, která jim pomohou vyřešit ten či onen zdravotní problém. A správně spát se lze naučit. Hotely ze sdružení Best Wellness Hotels Austria se tomuto problému věnují a pomohly tento problém už mnohým vyřešit nebo alespoň zmírnit. Ve vybraných hotelech cílenými dotazy a moderními screeningovými přístroji analyzuje osobní kouč váš spánek a pak vypracuje jeho podrobnou charakteristiku. Aby se váš noční klid stal opět tím, čím má vlastně být: snem pro ducha a tělo.

Společně s s firmou Engineering Schlaf Concept vyvinuly vlastní koncepci spánku, jejíž součástí jsou speciální matrace, přikrývky a polštáře s nano-technologií, které mají rovněž napomoci zdravému spánku. Hotelové pokoje jsou rovněž vybaveny nábytkem z limbového dřeva. Celá řada pokusů totiž dokázala, že se v ložnicích, které jsou vyrobeny z limbového dřeva daleko lépe spí. Zadpovědnost za kvalitní spánek nesou účinné látky,  především alpha-pinens, která je v limbovém oleji obsažena ve vysoké koncentraci a uklidňuje srdce, snižuje tep a zaručuje tak klidnější blahodárný spánek.

Snít v hotelu Hochschober

Tradiční rodinný hotel v Korutanech  –  je ideální prostředí pro blahodárný spánek: zdravá nadmořská výška (1783 metrů), neuvěřitelný klid a příjemně chladné noci v pokojích a suitách z limbového dřeva. Kvalitní spánek podpoří i program hotelu: vydatné horské túry, lekce jógy v podvečer či procházka kolem jezera po večeři.

www.bestwellnesshotels.cz/hochschober

Wellness & Powersleeping v hotelu Krallerhof

Společně s psychologem Günthren Amann-Jennsonem, který se zabývá problematikou spánku, vyvinul hotel koncepci „Wellness během spánku“.  Pokoje Powersleeping zaručují blahodárný a regenerující spánek. Spánkový specialista je k dispozici po celou dobu pobytu.

Příplatek za analýzu spánkových poruch a konzultace během celého pobytu : € 49,-

www.bestwellnesshotels.cz/krallerhof

Jestliže najdete perfektní matraci, hotel ji pro vás jednoduše objedná! více na: www.bestwellnesshotels.cz

 

Be Sociable, Share!