Podle Národního památkového ústavu (NPÚ) navštívilo letos české hrady a zámky o 133 000 lidí více než loni. Zvýšený zájem výletníků připisují odborníci nejen příznivému počasí, ale hlavně rozhodnutí Čechů trávit čas cestováním po vlasti. Památková sezóna sice skončila, v listopadu však lidi lákají sklípky vinařů a připomínají si významné historické události. Podle Unie filmových distributorů chodí také více do kina. I letos je čekají filmové hity.

Češi chtějí poznávat kulturní bohatství své země. Národní památkový ústav sečetl všechny vstupenky zakoupené na hrady a zámky a výsledkem je zpráva, že v letošní sezóně navštívilo jednotlivé památky v průměru o 17 % lidí více než loni. Například na Konopiště s Křivoklátem přijelo o 26 000 lidí více než v roce 2013. Nejnavštěvovanější je stále Karlštejn. Poslední říjnový víkend však sezóna skončila a lidé tak hledají další alternativy jak trávit volný čas.

Podzimní období je ideální na degustaci vín. Vinaři lákají zájemce do tradičních sklípků a kromě kvalitního vína nabízejí i informace o vínech a gastronomické zážitky. Stovky lidí vinařskou sezónu na jižní Moravě zahájily už na Festivalu otevřených sklepů. „Snažíme se s festivalovými návštěvníky navázat kontakt, který udržujeme i po skončení akce. Mnozí z nich se vracejí i během roku, kdy mají větší prostor pro poznání našich vín, filozofie vinařství i celého kraje,“ popsal vinař Jiří Hort. Vinařství Hort i další vinaři nyní využívají například zájmu o právě představený ročník Svatomartinského vína. Zvyšuje se i návštěvnost vinných lázní, kde návštěvníci vína poznávají i z jiné stránky. To všechno stále v malebné krajině mezi vinicemi. „Vinné lázně na jižní Moravě vyhledávají nejvíce páry, nejhojněji od začátku listopadu. Návštěvníci chválí jak vinné procedury, tak staré vinné sklípky,“ popsal Karel Pospíšilík z internetového portálu Slevoteka.cz.

Na zavřené hrady a zámky, kde se uklízí a opravuje, se už sice Češi od posledního říjnového víkendu nedostanou, to ale podle Národního památkového ústavu jejich zájem o historické události ve zbytku roku nijak nesnižuje. Právě listopad totiž patří vzpomínkovým událostem. Ve dnech 29. až 30. listopadu se u Slavkova koná tradiční akce, která zahrnuje rekonstrukci slavné Napoleonovy bitvy pod kopcem Santon a pietní akt za padlé vojáky na Mohyle míru. Každoročně ji zhlédne pět až deset tisíc lidí. „Letošní scénář bitevní ukázky se bude věnovat střetnutí na severním úseku bojiště, což je původně na dohled od Santonu. Významnou roli v bitvě hraje jezdectvo obou stran. Účastnit se bude přibližně 1000 lidí, také asi 40 až 60 jezdců a 10 až 15 děl,“ uvedl organizátor akce Jakub Samek.

A bitvy chtějí lidé sledovat i na filmových plátnech. Právě z podzimních a zimních měsíců provozovatelé kin nejvíce těží. V září přišlo do kin téměř 650 000 lidí, nejplnější jsou však sály v listopadu a prosinci. Minulý rok v listopadu navštívilo kina téměř 1 100 000 lidí. Vyplývá to ze statistik Unie filmových distributorů. Podle ředitele celorepublikového řetězce multikin CineStar Jana Bradáče je návštěvnost v těchto měsících vysoká i díky tomu, že distributoři na konec roku časují ty největší hity. „V prosinci startuje třetí díl Hobita, který bude podle mého názoru v návštěvnosti bodovat nejvýrazněji. V listopadu očekávám též nadprůměrný zájem diváků o filmy Pohádkář, Interstellar, Železná srdce, nový díl Hunger Games a Tučňáci z Madagaskaru,“ vyjmenoval Bradáč.

 

 

O společnosti Slevoteka.cz

Společnost Slevoteka.cz je jeden z největších a nejrychleji rostoucích slevových portálů se specializací na pobyty. Zákazníci si mohou objednat pobytové zájezdy v České republice i v zahraničí za nízké ceny. Navíc při nákupu získává zákazník slevové kredity v závislosti na zakoupeném zájezdu. Na stránkách www.slevoteka.cz si tak mohou zájemci zakoupit nejen zájezdy do různých destinací, ale také dárkový poukaz.

O Festivalu otevřených sklepů

Festival otevřených sklepů nabízí několikrát do roka návštěvy desítky vinařů a ochutnávky stovky vín v proslulých vinařských obcích jižní Moravy. Myšlenka festivalu navázala na předchozí aktivity Nadace Partnerství na jižní Moravě. Ta totiž v roce 1999 rozjela projekt Moravských vinařských stezek, který hrál nemalou roli v rozvoji cyklistické a vinařské turistiky na jižní Moravě. Organizaci Festivalu otevřených sklepů si vzala pod patronát dceřiná organizace nadace, obecně prospěšná společnost Partnerství. Celý festival má vlastní filozofii. Snaží se zachovat autenticitu prostředí i kontaktů s místními lidmi a prodávat střídmé množství vstupenek.

O vinařství VINO HORT

Vinařství VINO HORT bylo založeno roku 1999, vlastní certifikát degustátora, který je platný v celé Evropské unii, dle norem DIN, ÖNORM a ISO. Vinný sklep se nachází v Dobšicích u Znojma. Hrozny pocházejí z předem dohodnutých vinic. Klademe důraz na výběr zdravé suroviny s fyziologickou vyzrálostí. Základem naší filozofie se stala dvě důležitá slova: odrůda a poloha. U zrodu vína stojí vinohradníci, kteří své práci maximálně rozumí. Vypěstují vysoce kvalitní surovinu, která se stává naprostým základem pro výrobu kvalitního vína

 

Bitva pod Santonem

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne ve Slavkově a na slavkovském bojišti ve dnech 29. – 30. listopadu 2014. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů. Průběh bitevní ukázky bude komentovat historik a autor literatury faktu, věnované mj. především období revolučních a napoleonských válek, Jiří Kovařík. Scénář ukázky je letos inspirován střetnutím na Starých Vinohradech, a to proto, že z francouzské strany jej zahajovala divize generála Vandamma, jehož neúspěšné vystoupení v další velké bitvě na našem území, bitvě u Chlumce ze srpna 1813, si připomeneme letos během 201. výročí.

Síť multikin CineStar

Síť multikin CineStar v České republice vznikla v roce 2001. Svými dvanácti multikiny patří mezi největší v ČR — Hradec KrálovéOlomouc, OstravaJihlavaČeské BudějovicePlzeňLiberecMladá Boleslav a PardubicePraha – Anděl a Praha – Černý Most. Multikina jsou vybavena nejmodernější promítací technikou, s dokonalým zvukem Dolby Digital a Dolby Surround 7.1. Od 2. 7. 2009 mohou diváci sledovat filmy prostřednictvím těch nejkvalitnějších digitálních projektorů na světě včetně 3D technologie ve všech multikinech CineStar.

Be Sociable, Share!