Největší zájem o pronájem bytu v současnosti převládá u mladých bezdětných lidí ve věku 21 až 26 let. Jedná se o každého druhého potenciálního nájemce. Vyplývá to z interních průzkumů společnosti UlovDomov.cz, provozující internetový portál zprostředkovávající pronájmy bytů a spolubydlení. Většina z potenciálních nájemců hledá především dlouhodobější pronájem v horizontu až pěti let. Pronajatý byt pak nejčastěji sdílí společně s další osobou, s níž se dělí o celkové náklady na bydlení.

Více než polovina (53 %) zájemců o pronájem bydlení je ve věku 21 až 26 let. Jedná se především o studenty vysokých škol či jejich čerstvé absolventy, kteří vstupují do svého prvního zaměstnání a chtějí se osamostatnit. S rostoucím věkem zájem o pronájem klesá – ve věku 27-32 let hledá pronájem každý pátý člověk (22,6 %), ve věku 33-38 let je to už jen každý čtrnáctý (7,1 %).

Sama žije třetina nájemců

Převážná většina zájemců o pronájem zatím nemá děti (85 %), hledají jej pouze pro sebe a svého partnera či známého (44 %). Další více než čtvrtina nájemníků je ochotna žít v pronajaté nemovitosti společně se dvěma (14 %), třemi (10 %) či více (3 %) osobami. Byt pouze pro sebe hledá necelá třetina lidí (29 %).

„Cena pronájmů nemovitostí meziročně trvale roste. Lidé, zejména pak ti mladší, kteří mají tendenci se osamostatnit, otálejí či vyhledávají pronájem, jenž následně sdílí s dalšími osobami, ať už s partnerem, kamarády či spolužáky. Měsíčně tak mohou průměrně ušetřit částku ve výši 4 950 až 7 000 Kč[1],“ uvádí Tomáš Brychta ze společnosti UlovDomov.cz.

Pronájem na jeden až pět let

Zájem lidí je především o dlouhodobější pronájem, čímž nájemci vycházejí vstříc samotným pronajímatelům. Zatímco třetina potenciálních nájemců si plánuje pronajmout nemovitost na jeden až dva roky (38%), další téměř třetina lidí tak činí na dva až pět let. O krátkodobý pronájem v délce do jednoho roku má zájem pouze každý sedmý člověk (13 %).

Ke zkrácení sjednané doby pronájmu nájemci přistupují nejčastěji kvůli špatnému stavu pronajatého bytu, problémům se sousedy či koupi vlastního bydlení.

Kdo je vaším nájemcem či pronajímatelem?

Mnoho pronajímatelů i nájemců stále obvykle neví, s kým sepisuje svou nájemní smlouvu. Přitom právě kompletní informace o nájemci i pronajímateli mohou člověku pomoci se v budoucnu vyvarovat řadě problémů v podobě zničeného majetku, nezaplaceného nájemného, exekucí a jiného nesolidního chování.

Společnost UlovDomov.cz nabízí svým klientům kromě samotného zajištění pronájmu i možnost si svého budoucího nájemce či pronajímatele prověřit z veřejně dostupných zdrojů a předcházet tak možným rizikům s problémovým jednáním. V loňském roce např. zjistila, že 7 % prověřených osob bylo vedeno jako nesolventní, 14 % mělo již zkušenosti s exekucí a dalších 14 % mělo hlášeno trvalý pobyt na městském úřadě.[1] V případě, že nájemce bude sdílet byt 2+kk ještě s jednou osobou (Ostrava: 4 950 Kč, Brno: 6 250 Kč, Praha: 7 000 Kč)

Be Sociable, Share!