Podle odborníků stojí za celou řadou často i smrtelných nehod v letním období sami účastníci a jejich nedbalost. V souvislosti s blížícím se koncem školního roku a startem letních prázdnin proto nabádají ke zvýšené opatrnosti, zejména při pobytu u vody. Mezi nejvýraznější zdravotní rizika v letních měsících totiž podle údajů ÚZIS patří úrazy a úmrtí z důvodu tonutí, nárazu na dno či stěnu při skoku do vody. Často také dochází k frakturám prstů kvůli pohybu v nevhodné obuvi v areálu koupališť.

Na základě údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR z roku 2012 dochází v letních měsících k nehodám mnohdy z důvodu nepozornosti účastníků, kvůli neznalosti terénu koupání, případně z důvodu podcenění teplotních podmínek. „V létě dochází k hospitalizacím v nemocnicích velmi často z důvodu tonutí, potopení, skoku či pádu do vody s nárazem na hladinu, mělké dno nebo třeba skokanské prkno. V období od června do srpna 2012 jsme takových případů v Česku zaznamenali na 129. Další případy se týkaly například pobytu v přílišném horku,“ objasnil Jan Jann z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

Vedle případů tonutí či úžehu se lékaři na pohotovosti mnohdy potýkají také s nejrůznějšími frakturami končetin, lebky a prstů. Ty obvykle vznikají na základě podklouznutí bosé nohy na kluzkém či nerovném povrchu. Češi totiž podle odborníků stále nevěnují dostatečnou pozornost volbě vhodného obutí. K vodě tak často nenosí boty žádné, případně volí modely se zaměřením na design, bez ohledu na praktické a zdravotní hledisko.

„Nejčastějšími zraněními na tuzemských venkovních koupalištích jsou různorodé zhmožděniny, a to především končetin a hlavy po nárazu. V těšném závěsu se pak objevují zranění z důvodu uklouznutí. Mezi ty se řadí zejména podvrtnutí hlezna či úrazy prstů a jejich následné zlomeniny. Lidé by měli pohybu na koupališti věnovat stejně zvýšenou pozornost jako provozu na silnici. Velice důležité jsou také správně zvolené boty,“ objasňuje MUDr. Jiří Běhounek z České společnosti pro ortopedii a traumatologii. Obuv na koupaliště by měla splňovat hned několik specifických kritérií. „V první řadě by boty k vodě měly mít protiskluzovou podrážku, která zabrání smeknutí nohy po kluzkém povrchu. Materiál boty by měl ideálně využívat uzavřených buněk pryskyřice, obuv je pak velmi lehká a prodyšná. Antimikrobiální materiál navíc snižuje riziko přenosu nežádoucích bakterií. Vhodný je rovněž pevný pásek, který nohu zajistí v těle boty,“ radí Tomáš Jurák ze společnosti COQUI, která dodává na trh certifikovanou letní obuv.

 

O společnosti Coqui

Společnost Coqui dodává na trh obuv pro ženy, muže i děti, a to pro všechna roční období. Sandály Coqui jsou vyrobeny z kvalitního a velmi odolného materiálu s dlouhou životností. Vysokou kvalitu dokazují splněné zkoušky a osvědčení od firmy ITC. Dámské sandály Coqui Tina a pánské sandály Coqui Kenso a Coqui Kenso Smart získaly osvědčení jako lehká pracovní obuv, a jsou vhodné i do provozů jako restaurace, kadeřnictví, prodejny, zdravotnická zařízení atd. Dětské sandály Coqui Little Frog prošly řadou náročných testů a splňují přísné požadavky na výrobky pro děti do 3 let. Certifikáty dokazují zdravotní nezávadnost materiálu, dobré protiskluzné vlastnosti, a odolnost vůči ohybu a oděru. Sandály Coqui nabízí širokou možnost využití. Jsou vhodné do vody, na zahradu, jako domácí pantofle nebo pracovní obuv. V zimní kolekci najdete originální modely válenek a sněhulí na hory i do města. V nabídce nechybí ani originální dětské a dámské holínky.

O Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR

Ústav je součástí státní statistické služby (na základě kompetenčního zákona) a tuto činnost vykonává podle zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů. Spolupracuje s orgány státní statistické služby, především s Českým statistickým úřadem, zajišťuje vazby mezi NZIS a jednotlivými poskytovateli zdravotních služeb a spolupracuje s provozovateli informačních systémů jiných organizací v resortu i mimo něj.

Česká společnost pro ortopedii a traumatologii

Česká společnost pro ortopedii a traumatologii je odbornou lékařskou společností registrovanou Ministerstvem vnitra. Sdružuje lékaře ortopedy. Sekce a ostatní informace jsou uvedeny na www.csot.cz.

Be Sociable, Share!