Pokud již máte pubertu za sebou a úspěšně jste vyrostl z dítěte v dospělého jedince, neznamená to, že se budete chovat dospěle a racionálně až do konce života. Nemusíte se bát, nehrozí vám žádné další tělesné změny jako v pubertě, ale spíše změny v racionálním chování některých jedinců. Tento jev je často spatřován u mužů středních let, kteří mají relativně spokojený život. Mají milující rodinu, děti, pravidelný příjem…ale jejich život uvízl ve stereotypu. Jejich drahá polovička tráví veškerý čas s dětmi, domácími pracemi a vysedáváním u televize. Dokonce manželky po svých mužích vyžadují, aby přiložili ruce k dílu v domácnosti – když máme tu emancipaci! Zábava, kamarádi a spontánnost chybí. Když jde chlap do obchodu pro pleny a své „pívo“, vidí smějící se mládež s lahví vodky a džusu, jak vymýšlejí bláznivé plány na večer. Z barů a restaurací se ozývá dunění hudby, smích…ale jeho čeká kynoucí manželka v teplácích a ubrečené dítě. „Tohle přece není život!“, řekl si jeden náš nejmenovaný čtenář (říkejme mu například Petr) a rozhodl se svou realitu změnit.

Petr byl úspěšným konsultantem ve velké poradenské firmě, kde měl okolo sebe spoustu hezkých kolegyň. Vždy byl věrný manželce a nikdy by si nepomyslel, že se to změní. Ale jak se říká, příležitost dělá zloděje… Na teambuildingu, který trval přes víkend na jednom jihočeském biostatku, se mu padla do oka sympatická nová recepční. Byla to mladá studentka (říkejme ji například Tereza), se kterou se dal do řeči. Po uvolněném večeru a mnoha vypitých skleniček vína ho Tereza pozvala na procházku okolo přilehlého rybníka. Asi tušíte, jak to celé dopadlo – Andrea a Petr se stali milenci.

Na Petrovi bylo vidět, že se mu nálada a pohled na svět radiálně změnil, domů přicházel s úsměvem, sex s manželkou byl najednou o mnoho lepší a vášnivější. I když to bylo v rozporu s tím, že najednou Petr chodíval z práce čím dál později a nejednou se stalo, že musel do práce i o víkendu. Jeho manželka tomu nepřikládala větší důraz a byla spokojená s jeho proměnou. Samozřejmě se jednalo o výmluvy pro manželku a tyto chvíle trávil s Terezou. K jeho smůle se do ní zamiloval, a aby si divokou Terezu udržel, začal ji zahrnovat luxusem. Jejich schůzky se konaly v nejlepších hotelech s wellness zázemím, v drahých restauracích a často Terezu rozmazloval drahými dárky. Navíc ji pronajal menší luxusní byt, aby se často scházeli. Proto se není čemu divit, že se Petr, i přes svou výbornou práci, začal pomalu ale jistě zadlužovat.

Když Tereze navrhl, zda by se mohla uskromnit, dostalo se mu záporné odpovědi a navíc si vyslechl výhružku, že pokud jí přestane platit nájem bytu a kapesné, poví vše jeho ženě. Petr zpanikařil a uvědomil si, jak mu na rodině záleží. Proto nejdříve použil své 2 kreditní karty, poté zrušil své stavební spoření a poté si vzal několik půjček. Terezu začal nenávidět. Tyto problémy se samozřejmě promítly i na domácí pohodě, protože Petr byl najednou smutný a vždy neúnosně podrážděný, když měl do domácnosti přidat nějaké peníze, které de facto neměl. Jeho situace neměla žádné východisko.

Když po jedné větší hádce s manželkou kvůli penězům dostal ultimátum, že pokud se nezmění, požádá o rozvod, opět zpanikařil a vzal si další půjčky – tentokrát od známých a nebankovních institucí. Za tyto peníze si užili jako rodina svou poslední dovolenou a nádherné chvíle. Po návratu se začali okolo jejich bytu objevovat divné postavy a Petrův telefon neustále zvonil. Byli to vymahači, kteří chtěli své peníze zpět. Jejich přítomnost, výhružky a fyzická napadení Petra zlomily, že skončil v péči doktorů na psychiatrii. Tím pádem nebyl schopný si vydržovat Terezu, která vše řekla jeho manželce. Ta po této zradě a zjištění, že Petr dluží více statisíce korun, požádala okamžitě o rozvod. A tak skončil Petr na samém dnu s dluhy, bez rodiny, přátel (kterým dlužil peníze) a navíc s dalším výdajem v podobě nemalých alimentů – suma sumárum aktuální dluh byl přes 1 150 000 Kč. Jak z této dluhové pasti ven?

Pro dlužníky, kteří chtějí své dluhy aktivně řešit, existuje institut osobního bankrotu – neboli insolvence. A jak to funguje, jsme se zeptali experta přes oddlužení pana Zdeňka Bučka. Pan Bučko je jednatelem Oddlužovacího centra (www.oddluzovacicentrum.cz), což je jedna z největších společností zabývajících se pomocí předluženým lidem. „Insolvence nebo osobní bankrot je forma úpadku, kdy je možné člověka během 5ti let zbavit dluhů za podmínky, že dokáže za tuto dobu splatit alespoň 30% svých závazků“, vysvětluje p.Bučko. „Na našem webu máme kalkulačku bankrotu, kde jsem nasimuloval Petrovu situaci. Jak je patrné níže, Petr má pro vyhlášení osobního bankrotu ty nejlepší předpoklady – z aktuálních příjmů je schopen zaplatit své závazky na 51%. Měsíčně by platil 10 779 Kč, z výplaty by mu zůstávalo tzv. nezabavitelné minimum 9 221 Kč, ale navíc nemusí platit více jak půl milionu korun (568 000 Kč). Bude mít klid od vymahačů, exekutorů a pokud se nějaký věřitel nepřihlásí o svou pohledávku během měsíční lhůty, jejich nárok zaniká“, shrnuje výhody pan Bučko. „Držím Petrovi palce a mějte všichni život bez dluhů“.

 

Be Sociable, Share!