Pivovar Velké Popovice, který letos slaví 140 let od svého založení, navrhnul a vyrobil pro účely oslav největšího dřevěného kozla na světě. Tento „Trojský Kozel“ je vysoký 7,1 metrů, dlouhý 7,4 metrů a váží pět tun. Na své pouti, po exportních zemích Velkopopovického Kozla, zavítal již na Slovensko, do Gruzie a Moldavska.

 

Trup „Trojského Kozla“ je dutý a při jeho stavění je potřeba lešení. Skládá se z 67 dílů, hlava Kozla tvoří jeden kus. Čtyři tuny písku v jeho útrobách mu pomáhají odolat silnému větru. Dřevěná maketa vydrží i sílu orkánu. Kovová konstrukce má 45 dílů a na její výrobu se použilo přes tři tuny železa. Dřevěné části jsou z dubových a borovicových desek.

 

Pivovar Velké Popovice, založený v roce 1874, používá Kozla jako oficiální obchodní značku od roku 1922. Živý kozel Olda je jedním ze symbolů popovického pivovaru a návštěvníci se s ním mohou setkat na prohlídkové trase pivovarem. Tradice živých kozlů, maskotů pivovaru, vznikla v pivovaru ve 30. letech minulého století.

 

Prvním byl kozel z Užhorodu a stal se brzy středem pozornosti všech návštěvníků. Pivovar obnovil tradici živých maskotů v sedmdesátých letech a tehdejšího kozla pojmenoval Olda I, po jeho ošetřovateli Oldřichu Lencovi. Z úcty k ošetřovateli přechází jméno Olda na každého nového kozla. Po Oldovi I. následoval Olda z Chlumu, Olda z Pelhřimova a Olda Jarda.

 

Největší dřevěný kozel na světě – další zajímavé údaje:

  • pivovar vyrobil celkem 6 kusů dřevěného Kozla
  • Kozel se staví 8 dní
  • u nohou Kozla jsou 4 dřevěné výčepy
  • na převoz Kozla jsou potřeba 3 kamiony

 

 

Be Sociable, Share!