Jaro je ideálním obdobím pro očistu těla, duše i domácnosti. Nezáleží na tom, do čeho se pustíte nejdřív, důležitý je výsledek. Až budete přemýšlet, kde začít s úklidem vašeho domova, zaměřte se na ložnici, a to zejména na postel. To je totiž místo, kde se ve větší míře shromažďuje prach, roztoči a bakterie.

Vyměnit povlečení nestačí

Postel, respektive matrace, je místo, které používáme denně. Každou noc nám při spaní odpadají zbytky kůže, nehtů, chlupů a vlasů. Navíc se také potíme, což zanechává v matraci sůl, bílkoviny, tuky a další minerální látky.

  • Aby se nečistoty nedostaly až k jádru matrace, chrání ji potah. Proto je důležité ho občas vyprat na teplotu vyšší než 60°C, při které se zničí většina nežádoucích mikroorganismů. Prát potah při každé výměně ložního prádla (cca každých 14 dní) není nutné – v tomto případě ho stačí pouze vysát, ale nejméně 2-3 krát do roka by se do pračky určitě dostat měl. Velký jarní úklid je ideální příležitostí.
  • Stejné pravidlo platí i pro polštář a přikrývku. Čas od času je vyneste na balkon nebo terasu, a nechte vyvětrat na sluníčku. Ovšem na jaře by si také zasloužily pořádnou očistu. Za jarního teplého dne je vyperte a nechte venku pořádně vyschnout. Jestliže na to vaše pračka nestačí nebo se dají čistit jen chemicky, navštivte raději čistírnu.
  • Při vysávání nezapomeňte na prostor pod postelí a za jejím čelem, případně úložných prostor.
  • Rošt přetřete navlhčeným hadříkem, zbavíte ho tak jemného prachu.

Úklid využijte ke kontrole matrace

Velký jarní úklid je zároveň optimální příležitostí pro důkladnou prohlídku matrace.

  • Životnost matrace se běžně pohybuje kolem 5-10 let v závislosti na jejím podkladu, použitém materiálu a konstrukci. Každodenním používáním ztrácí původní elasticitu,  pružnost a hygienické vlastnosti.
  • Důkladně si vaši matraci prohlédněte, jestli není proleželá, poškozená nebo nemá roztrhlý potah. I když se vám bude zdát po vizuální stránce v pořádku, zamyslete se nad jejími vlastnostmi. Pokud se přestala přizpůsobovat křivkám vašeho těla, spí se na ní špatně nebo se v noci budíte – je nejvyšší čas ji vyměnit za novou.

Novou matraci vybírejte pečlivě a s rozvahou

Výběr nové matrace určitě stojí za trochu času a námahy. V obchodech najdete výhodné nabídky matrací se slevou nebo v akci 1+1 zdarma – tzn., že za cenu jedné matrace získáte hned dvě.

  • Vyberte si matraci, která vám bude skutečně vyhovovat. Někomu se spí lépe na pružinových matracích, jinému zase na studené nebo líné pěně.
  • Poraďte se s odborníky. Nechte si vysvětlit vše, čemu nerozumíte, seznamte se s vlastnostmi moderních materiálů a konstrukcí.
  • Pro nákup si vyberte spolehlivý obchod s dobrým hodnocením a přívětivými recenzemi zákazníků na srovnávacích internetových portálech.

Po výměně matrace bude zhruba 14 dní trvat, než si vaše tělo zvykne na nový podklad. Ovšem pak vás čeká zasloužená odměna za vynaložené úsilí při velkém jarním úklidu a výběru nové matrace – zdravý spánek a pohodlná relaxace.

Be Sociable, Share!