Mnoho vlastníků si neuvědomuje, jak důležitá je pravidelná péče o bazén. Krytým i venkovním bazénům škodí prudké výkyvy teplot, proto je třeba jarní vypouštění a následné napuštění provádět správným způsobem a co nejšetrněji. Celá jarní údržba je velmi důležitou chvílí, při které mohou některé chyby zapříčinit poškození, jehož oprava se prodraží. Odborníci na bazénovou technologii ze společnosti Sportakcent přinášejí tipy na jarní údržbu bazénů.

Nejdůležitějším pravidlem je nechat bazén vždy napuštěný. Nikdy by neměl být vypuštěn na delší dobu, maximálně na několik hodin nebo dní. Vodní nádrže určené k rekreačnímu koupání i sportovním účelům jsou projektované tak, aby v nich byla neustále přítomna voda. Bez náplně na jejich stěny působí velké vnější tlaky, navíc dojde ke změně teploty vnitřního obložení a hrozí jeho deformace. Proto by i přes zimu měla zůstat v bazénu voda.

 

Níže přinášíme obecný návod, jak provést běžnou údržbu bazénu po zimní pauze:

 

1)      Vypuštění bazénu – nejprve je nutné bazén vypustit a vyčistit od hrubých nečistot, například listů. Při vypuštění bazénu je vhodné použít odtokovou vodu na proprání filtrů.

2)      Vyčištění vnitřku bazénu a jeho komponentů desinfekčním roztokem – před opětným napuštěním je třeba vyčistit zanesené komponenty, mezi které patří i rolety, dezinfekčním roztokem.

3)      Optická kontrola – opomenuta by neměla být důkladná kontrola bazénových komponentů a atrakcí. Odhalit můžete drobné deformace i větší praskliny, které vyžadují okamžitou opravu.

4)      Vyprání filtrů chlorovanou vodou – poté by mělo následovat ještě jedno praní filtrů, tentokrát vysoce chlorovanou vodou.

5)      Napuštění bazénu chemicky upravenou vodou tzv. šoková desinfekce – následně je možné začít s napouštěním. Mělo by dojít k šokové desinfekci, kterou zajistí přibližně třikrát vyšší obsah chlóru ve vodě, než je norma. Chlór po několika desítkách hodin sám z vody vytěká.

6)      Spuštění systému a kontrola částí a atrakcí – spuštěním systému můžeme zjistit další závady spojené s delší odstávkou. Čerpadlo může být zanesené, je možné odhalit nefunkční automatické řízení chemického hospodářství nebo poruchy atrakcí.

7)      Kalibrace automatiky speciálním přístrojem – dalším neopomenutelným krokem by měla být kalibrace čidel, která zajišťují bezchybný provoz automatického řízení chemického hospodářství. Nesprávná činnost senzorů obvykle způsobí nesprávné chlorování vody
a zdravotní komplikace uživatelů.

8)      Spuštění automatického řízení chemického hospodářství – teprve ve chvíli, kdy je jasné,
že všechny kontrolní komponenty pracují správně, nastává poslední krok, jímž je spuštění automatiky.

Pokud se najde jakákoliv závada, je nutné opravu přenechat odpovědnému servisnímu technikovi. Bazén a jeho příslušenství včetně techniky je nutné kontrolovat pravidelně. „Pravidelný servis by měl být u většiny bazénů prováděn jednou až třikrát do roka v závislosti na velikosti a umístění bazénu,“ říká Ing. Jaromír Kafka výkonný ředitel společnosti Sportakcent, která se od roku 1991 významně podílí na moderní podobě bazénářství v České republice. „Dnes je ale možné některé činnosti servisního technika provádět automaticky. Bazénovou techniku můžete připojit i na inteligentní ovládání domácnosti,“ dodává Jaromír Kafka.

 

O společnosti Sportakcent

Společnost Sportakcent spol. s r.o. byla založena v roce 1991 a slaví tak v tomto roce 25 let své existence. Firma od počátku těžila z dlouhodobých zkušeností odborníků na stavbu a provoz bazénů a dnes se řadí k nejvýznamnějším ryze českým dodavatelům bazénů a bazénové technologie.

Společnost se zaměřuje na dodávky a servis technologií pro veřejné bazény, aquacentra, koupaliště, plovárny, pro soukromé bazény, ale také pro bazény lázeňské, rehabilitační, nemocniční a hotelové.  Firma realizovala desítky zakázek v Karlových Varech, Františkových Lázních, Mariánských Lázních, Poděbradech, Jáchymově, Třeboni a dalších městech. Největším dosavadním projektem firmy je stavba vodního komplexu Aquapalace Čestlice. Kromě výstavby a instalace technologií zajišťuje Sportakcent i následný dlouhodobý servis.

Be Sociable, Share!