Známe to asi všichni: celý rok se těšíme na léto, dovolenou, dokonalé počasí a slunění a pak stačí jen málo a celou dovolenou si můžeme rychle pokazit. Tím důvodem může být naše neopatrnost a nedostatečná péče při pobytu na slunci, a to ať už při samotném opalování nebo jen při pouhé přítomnosti a pohybu na slunci. Ani nevíme jak, ale najednou jsem spálení, což často, zejména u moře, ani nevnímáme a zaregistrujeme to až při pohledu do zrcadla nebo v okamžiku, kdy naše kůže začíná přicházet „k sobě“. Nejenom, že pak vypadáme neesteticky, ale bolestivé popáleniny nám často znemožní i klidný spánek a odpočinek a už vůbec nedovolí další slunění. Ale hlavně  spálená kůže může představovat větší riziko, než se na první pohled jeví. Nejde jen o zarudlou bolestivou kůži, nese s sebou i výraznější zdravotní rizika. Jedním z nich je zvýšená možnost vzniku rakoviny kůže.

Popáleniny od slunce totiž rozhodně nejsou banalita, nad kterou lze mávnout rukou. Řada z nás před dovolenou řeší nejrůznější druhy očkování, vozí si s sebou léky proti bolesti i proti zažívacím problém, ale na péči o kůži trochu zapomíná. Přitom nedostatečná péče o kůži může způsobit zcela zásadní problémy. „Každé spálení na slunci významně zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího vzniku rakoviny kůže. Proto by lidé neměli podceňovat pravidelnou aplikaci UV protektivních přípravků s dostatečným ochranným faktorem a následné ošetření kůže po slunění,“ vysvětluje MUDr. Michal Krupka z For Life & Madaga.

Spálením kůže jsou samozřejmě nejvíce ohroženy děti, osoby s citlivou nebo narušenou pokožkou nebo s nízkým fototypem kůže. V těchto případech nelze mnohdy spálení předejít ani důkladnou péči a pravidelnou a pečlivou aplikací ochranných přípravků. Zjistěte proto, co při spálení kůže dělat, abyste trpěli co nejméně a nezpůsobili případná další zdravotní rizika.

První pomoc při popálení

Rada č. 1 – neprodlužovat pobyt na slunci
Pokud zaznamenáme, že naše kůže je spálená, je žádoucí okamžitě ukončit opalování. Zcela mylná je představa, že když si popálené místo namažeme vrstvou přípravku, můžeme v pobytu na slunci pokračovat. Takto bychom popálení ještě zhoršili a zbytečně riskovali jednak delší hojení, bolesti, ale i možné pozdější zdravotní problémy.

Rada č. 2 – nepoužívat přípravek, který mi nepomohl
Máme-li pocit, že jsme měli kůži skutečně důkladně ošetřenou, a přesto jsme se spálili je vhodné přípravek už nepoužívat. Není třeba zbytečně riskovat a zkoušet, jestli další dny přípravek zafunguje a jestli jsme se jen někde špatně namazali.

Rada č. 3 – vyhýbat se přímému slunci
V nejbližších dnech je také doporučeno vyhýbat se přímému slunci. Tedy nepobývat venku na slunci v době od 11 do 14 hodin, kdy má slunce největší sílu. Pokud si i tak nechceme nechat slunění ujít, zejména pokud jsme u moře, je vhodné nevyskytovat na slunci dlouho a dobu opalování střídat s procházkami a pobytem v moři. Déle na slunci můžeme být až v odpoledních hodinách, kdy jeho síla není taková jako během poledne.

Rada č. 4 – používat přípravky pro akutní stavy poškozené kůže
Aby se naše kůže co nejdříve dostala opět do původního stavu, musíme se o ní postarat, zejména pokud dojde k silnějšímu spálení. Volit bychom měli přípravky, které zaručují účinnou a rychlou rehabilitaci. Vhodné jsou také ty, které se starají o kůži v akutních stavech poškození, dokážou upravit povrch kůže a zajistit její rehabilitaci (např. Bariérový krém Transparent, 2Derm Reha Special).

U akutního poškození kůže vlivem UV záření je vhodné pro rychlou podporu hojení použít speciální bariérové krémy, které pomohou rychle obnovit ochrannou funkci kůže, zabraňují ztrátám vody a výrazně snižují citlivost poškozené kůže, která při spálení bolestivě reaguje na jakýkoli dotek nebo i pouhé oblékání,“ vysvětluje MUDr. Michal Krupka.

Proč si dávat pozor na slunci?

1)      snížení rizika rakoviny kůže (výskyt rakoviny kůže každým rokem stoupá)

2)      zabránění zbytečným kožním problémům a následné nejednotné pigmentace kůže

3)      předcházení bolestivých stavů, které se spálením souvisí

4)      možnost užívat si volna a „nehlídat“ kolikrát je třeba o poškozenou kůži pečovat

5)      zabránění riziku zanesení případné infekce do kůže (zejména v exotických zemích s jinými hygienickými podmínkami a mikroflórou, než na jakou jsme adaptováni)

Be Sociable, Share!