Vejít z obytných prostor domu přímo do garáže, aniž bychom se museli vzdát tepelného komfortu, je v současnosti obvyklým standardem. Tento předpoklad určují již samotné stavby garáží připojených přímo k domu. O pohodlí v garáži se podle specialisty Lubomíra Valenty postarají také kvalitní garážová vrata, při jejichž volbě je důležité sledovat i tepelněizolační vlastnosti. 

Jakým způsobem jsou vrata odolná vůči úniku tepla, charakterizuje takzvaný součinitel prostupu tepla, jehož hodnota závisí například na použitém izolačním materiálu. Kromě této veličiny se při výběru zaměříme na možnost přerušení tepelného mostu a vhodnost umístění dalších otvorů v garážových vratech.

Kvalitní vrata snižují únik tepla

Součinitel prostupu tepla, označovaný jako U, vyjadřuje odtok tepla na ploše jednoho čtverečního metru při rozdílu teplot, mezi vnitřní a vnější plochou, 1 kelvin. U garážových vrat závisí hodnota U na rozměru a příslušenství, u zabudovaných vrat by se měla pohybovat přibližně okolo čísla 1,2 m²K. Jako zateplovací materiál je u garážových vrat používána polyuretanová pěna, jejíž hustota by měla činit alespoň 50 kilogramů na metr krychlový.

Tepelné mosty představují riziko

Z energetického hlediska patří k citlivým místům staveb části, ve kterých dochází k vyšším odvodům tepla. Eliminace problému je u garážových vrat konstrukčně řešena přerušením tepelného mostu v místě napojení jednotlivých panelů. Jistou nevýhodu přináší úspora tepla u širokých vrat. Přerušení tepelného mostu mezi vnějším a vnitřním plechem sekce, takzvaný efekt bimetalového pásku, a současné působení slunečních paprsků zapříčiňuje dočasný průhyb vratových sekcí. Pokud není možné ovlivnit šířku či umístění vrat na sever, lze riziko defektu snížit volbou světlejší barvy povrchu.

Za další alternativu lze považovat nutnost prosklení či osazení okny, která prohlubují negativní projevy tepelného mostu. Při volbě sekčních garážových vrat nabízí škála doplňků variantu se vstupními dveřmi. Při jejich výběru počítejme s tím, že u hliníkového rámu dveří není přerušen tepelný most. Při montáži pak záleží na pečlivém určení vodorovnosti kování a sekcí a jednotlivých vůlí na bočních pantech, jinak budou některé části dveří špatně dosedat.

Stavební připravenost garážového otvoru je klíčová

Důležité kritérium, na které musíme při realizaci myslet v první řadě, je bezchybná stavební připravenost stavebního otvoru. Rovnost stěn i podlahy by měla být kvůli doléhání konstrukčních prvků samozřejmostí. V případě montáže vrat s integrovanými dveřmi je pak bezpodmínečně nutné dodržet absolutní rovinu podlahy a ostění.

Autor komentáře: Lubomír Valenta, marketingový manager společnosti Lomax & Co

O společnosti Lomax & Co s.r.o.

Firma LOMAX & Co spol. s.r.o., která vznikla v roce 1992, je v současnosti největším výrobcem garážových vrat, předokenních rolet, žaluzií, plotů a bran v ČR. Sídlo firmy se nachází na jižní Moravě v obci Bořetice a od svého vzniku bylo hlavním cílem dodávat zákazníkům kvalitní výrobky. V roce 2000 společnost LOMAX uvedla do provozu nově vyrobenou válcovací linku, díky které si firma veškeré panely pro sekční vrata vyrábí sama. Specializovaný tým odborných pracovníků a přesná výroba na CNC strojích s využitím nejmodernější techniky je předpoklad pro kvalitní výrobky. Dodavatelé komponentů pro výrobu jsou pouze renomované firmy splňující normy a legislativu EU a jsou vždy špičkou ve svém oboru s garancí kvality.

Be Sociable, Share!