Volná parkovací místa v centrech větších měst s příchodem léta obsazují turisté. Dokládají to tržby v parkovacích automatech, které se vloni během letních měsíců v Praze dostaly z 9 548 na 16 226 eur. Přestože v českých městech parkuje přes léto až dvojnásobek turistů, počet krádeží věcí z aut ubývá. Policejní statistiky v meziročním srovnání evidují téměř o pět tisíc krádeží věcí ze zaparkovaných aut méně. Podle odborníků se zlepšuje zabezpečení samotných vozidel, ale i parkovacích a garážových systémů.

Ze závěrečné zprávy Evropské parkovací asociace (EPA), která dlouhodobě mapuje parkovací příležitosti v evropských zemích, vyplývá, že v evropských městech nad 20 tisíc obyvatel je v současné době k dispozici více než 47 milionů veřejných regulovaných parkovacích míst. Poptávka po parkování v městských oblastech však podle asociace EPA zároveň pravidelně převyšuje kapacitu. Podle studie Mezinárodního institutu parkování (IPI) navíc více než 30 procent provozu ve městech tvoří řidiči, kteří hledají místo na zaparkování.

Ačkoliv jsou problémy s parkováním celoročně způsobeny zejména dennodenními potřebami místních obyvatel, kteří ve městě bydlí či pracují, v létě se situace mění. „Letní měsíce, jako červenec a srpen, se projevují ve všech českých městech velice podobně, a to částečným vylidněním měst. Lidé čerpají dovolené, školy jsou zavřené, většina sportů má přestávku,“ uvedl předseda České parkovací asociace Petr Horský. Volná parkovací místa se v letním období objevují zejména v obydlených oblastech, jako jsou sídliště či okrajové části města. „Odliv zaparkovaných vozů není tolik patrný v turisticky atraktivních lokalitách, kde úbytek místních lidí a podnikatelů vykrývají návštěvníci,“ dodal Horský.

Právě zvýšený příliv turistů během léta dokládají statistiky tržeb za parkování v parkovacích automatech. Například v Praze tržby za parkování placené eurem v květnu loňského roku čítaly 9 548 eur, v srpnu, tedy v plném proudu letní sezóny, se vyšplhaly až takřka na dvojnásobek. Tržby v českých korunách se mezitím konstantně v průběhu celého roku pohybují mezi 12 a 14 miliony. Přestože se podle odborníků během letních měsíců zvyšuje kriminalita a vandalismus, v posledních letech lze v Česku evidovat opačný trend. Podle policejních statistik totiž došlo mezi roky 2013 a 2014 k výraznému poklesu vykrádání vozidel. Do konce loňského srpna policisté zaevidovali 15 891 krádeží, což je téměř o 5 tisíc méně než rok předtím. Pokles vykazují i dosavadní čísla z letošního roku, je tedy možné očekávat podobnou tendenci. V období do 31. května došlo k 7 830 krádeží, zatímco loni jich touto dobou bylo již 10 658.

Mezi hlavní důvody celkového poklesu vykrádání vozidel patří podle expertů zlepšující se zabezpečení samotných vozidel, ale i parkovacích a garážových systémů. Vzhledem k tomu, že si lidé pořizují dražší a luxusnější vozy, nejbezpečnější formu parkování představuje parkování v garážích. „V posledních letech se výrazně zvýšila poptávka po garážových vratech, která jsou zabezpečena kombinací elektronických prvků a základních mechanických zarážek,“ potvrdil trend Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která je největším výrobcem garážových vrat na českém trhu. „Prakticky 80 % produkce sekčních garážových vrat v privátním sektoru tvoří vrata s automatickým ovládáním a kvalitním motorovým pohonem, který má převodovku konstruovanou tak, že zabraňuje nežádoucímu mechanickému zvednutí vrat, a to i v případě výpadku proudu,“ doplnil Valenta.

O České parkovací asociaci

Cílem České parkovací asociace je vytvořit ucelenou a komplexní představu o zákonných, technických a normativních podmínkách, aby vytvořily kvalitní základnu pro řešení dopravy v klidu. ČPA chce aktivně ovlivnit legislativní procesy ve prospěch všech měst v ČR a účinně připomínkovat technické normy a předpisy, aby odpovídaly reálným potřebám 21. století. Česká parkovací asociace Chceme vytvořit bohatou informační základnu a tuto nasdílet všem členům. Všechny tyto cíle nemůže realizovat pouze několik jedinců. Pro jejich kvalitní přípravu a realizaci potřebujeme maximální množství informací a podnětů ze strany měst a obcí, ale také ostatních odborných informací.

O společnosti Lomax

Firma LOMAX & Co spol. s.r.o., která vznikla v roce 1992, je v současnosti největším výrobcem garážových vrat, předokenních rolet, žaluzií v ČR. Sídlo firmy se nachází na jižní Moravě v obci Bořetice a od svého vzniku bylo hlavním cílem dodávat zákazníkům kvalitní výrobky. V roce 2000 společnost LOMAX uvedla do provozu nově vyrobenou válcovací linku, díky které si firma veškeré panely pro sekční vrata vyrábí sama. Specializovaný tým odborných pracovníků a přesná výroba na CNC strojích s využitím nejmodernější techniky je předpoklad pro kvalitní výrobky. Dodavatelé komponentů pro výrobu jsou pouze renomované firmy splňující normy a legislativu EU a jsou vždy špičkou ve svém oboru s garancí kvality.

Be Sociable, Share!