V průběhu noci se vyčerpávají zásoby glykogenu – zdroje glukózy pro CNS. V případě vynechání snídaně jsou zbytky glykogenu během školní aktivity brzy vyčerpány a následný nedostatek glukózy vyvolává stresovou reakci vedoucí k pohybovému neklidu a zapojení ostatních složek metabolismu do procesu neoglukogeneze. Důsledkem těchto změn bývá roztěkanost, nepozornost a celkový neklid dítěte. Za pomoci ranní snídaně s vyšším obsahem sacharidů dochází k pozitivní tonizaci limbického systému v CNS, v němž se přepojují přijímané vjemy s centry mozku. Pozitivní naladění limbického systému podporuje koordinaci, pomáhá školákům udržet pozornost a zvládat stres.Proč nemáme ráno hlad?

vločkyBěhem noci dochází k postupnému vyčerpání zásob glukózy ze zásob glykogenu. V ranních hodinách je metabolismus aktivován zvýšenou tvorbou kostisolu, hormonu nadledvinek, který organismus stimuluje k dalším aktivitám. firemní struktury . Jeho účinkem se přechodně zvýší i hladina glukózy, což se může projevit i tím, že nejsme ráno bezprostředně hladoví.

Obecné požadavky na snídani versus celozrnné snídaňové cereálie

  • Potraviny s vysokým obsahem sacharidů a lehká stravitelnost. Ke snídani bychom měli volit jídla s vyšším obsahem sacharidů, u nichž je zajištěna lehká stravitelnost. Po dlouhé noci by neměl být vyprázdněný trávicí trakt stimulován ihned těžkým a tučným jídlem, ale naopak pozvolna, aby nedošlo k jeho přetížení. Přednost by tedy měla být dána sacharidům před bílkovinami a tuky, které vyžadují náročný enzymatický pochod trávení.

Snídaňové celozrnné cereálie se v současnosti stávají nejvhodnější volbou „pracovní“ snídaně pro děti. Jednak pro svou výživovou a energetickou hodnotou, tak i svým pozitivně stimulujícím efektem na senzorická centra, který pomáhá překonat fyziologické ranní nechutenství – a i proto je u nich zaznamenána plošná dětská akceptovatelnost.

  • Prolongovaný účinek. Vláknina obsažená v celozrnných snídaňových cereáliích v kombinaci s mlékem představuje plnohodnotnou a vyváženou snídani, která zamezí vzniku pocitu hladu v dopoledních hodinách.
  • Take and go. Nedostatek ranního času na přípravu jídla narušuje rodinné rituály. Děti často vynechávají snídani z toho důvodu, že rodiče nejsou důslední a nevěnují rannímu jídlu pozornost, podceňují její význam a navíc jej považují za časový luxus. Vhodnou alternativou k řešení tohoto problému jsou celozrnné snídaňové cereálie, které zvládne připravit i předškolák.
Be Sociable, Share!