7 známek zdravého vztahu
Každý vztah je jedinečný, stejně jako jednotlivci v něm. Každý z nich vyžaduje správné nástroje k růstu, stejně jako pokojová rostlina může prosperovat v jednom prostředí a ne ve druhém. Přemýšlejte o svém vztahu stejným způsobem, jako kdybyste pekli dort. Některé ingredience, jako je intimita a společné zájmy, by mohly být považovány za třešničku a posyp na dortu. Zatímco základní složky, jako je důvěra a komunikace, mohou skutečně fungovat jako mouka a máslo. Pokud se ptáte, jaké vlastnosti hledat ve zdravém vztahu, pak jste na správné adrese. Níže je sedm známek zdravého vztahu, které mohou podpořit vaši celkovou pohodu a podpořit dlouhodobý růst a štěstí vedle sebe:
1. Důvěřujte.
To je základ pro začátek každého vztahu. Důvěra vypadá u každého páru a člověka jinak. I když to může být nepříjemné, konverzace o důvěře může znamenat stanovení toho, co je ve vašem vztahu považováno za podvádění. Může to také znamenat vzájemný respekt k druhé osobě, když oba nesouhlasíte. Když má vztah pevný základ důvěry, sblíží to oba lidi a budete ochotnější řešit problémy, které nastanou.
Pokud si nejste jisti, kde začít, jednoduše se zeptejte, jak vypadá důvěra pro druhou osobu, abyste slyšeli její pohled a šli odtamtud. Důležitým aspektem důvěry je cítit se dostatečně pohodlně na to, abyste byli kolem svého partnera zranitelní. Může to znamenat mluvit o problému, se kterým se psychicky potýkáte, nebo možná o něčem, co vás ten druhý udělal a co vás rozrušilo. Klíčem je, aby na vás vaše drahá polovička neútočila ani vás nesoudila. Vypořádat se s emocionálně náročnými situacemi není nikdy snadné a chcete po svém boku někoho, kdo bude naslouchat a reagovat zamyšleně.
2. Efektivní komunikace, zejména v těžkých časech.
Neexistuje nic jako tlakový hrnec, který jede v autě na nové místo s vaší drahou polovičkou, bez mobilní služby a pocitu ztracenosti. Zeptejte se své osoby, co je a co není užitečné v těžkých situacích. Tyto typy konverzací mějte často. Nejen, že vám to pomůže překonat chvíle, kdy se v autě ztratíte, ale také vás to naučí, jak nejlépe podpořit svou osobu ve stresujících chvílích. Poraďte se sami se sebou a zjistěte, jaká podpora by byla také užitečná. Silná komunikace je zásadním znakem zdravého vztahu, ale vyžaduje trpělivost a úsilí.
Během mého posledního vztahu jsem se setkal s praxí konstatování: „Potřebuji, abys poslouchal, nepotřebuji, abys něco opravoval,“ dávala mi prostor cítit se slyšet a zpracovávat, co se děje. Dalo to také dobrý směr mé drahé polovičce, jakou pomoc hledám.
3. Projevování respektu k rozdílům toho druhého
Když jsi ve vztahu, chtěla bys chodit sama se sebou? Pro mě je moje odpověď ne. Nechci se mnou chodit, ne proto, že nejsem skvělý, ale proto, že se chci učit a růst s jinou osobou. K tomu potřebuji prostor sedět s nepohodlí změn a rozdílů. Pamatujte, že každý člověk přichází do vztahu s různými věcmi, které nabízí, jako jsou osobnostní rysy, talenty, výstřednosti a minulé zkušenosti. To, že jste nezažili stejné životní zkušenosti jako vaše drahá polovička, neznamená, že je neplatná. Chce to čas, ale zkuste se do nich vcítit a vžít se do jejich kůže.
Je to skvělá příležitost, jak nastavit hranice . Pokud si začnete všímat, že posloucháte, abyste odpověděli, místo abyste poslouchali, abyste rozuměli, je to dobrá příležitost udělat si pauzu a regulovat své emoce. Poté se vraťte ke konverzaci (pokud možno ve stejný den!), abyste byli zvědaví a poslouchali se záměrem učit se.
4. Pocit péče a podpory.
Zažít pocit, že vás někdo slyší, je dalším zásadním znakem zdravého vztahu. To je tak individuální u každého člověka. Aby člověk věděl, jak někdo vnímá péči a podporu, musí být schopen identifikovat, co to pro něj je. Někdy si lidé nejsou jisti, kde začít, takže se můžete také podívat navenek a všimnout si, jak projevujete péči a podporu ostatním. Pro mě, když má někdo, koho miluji, potíže, často připravuji jídlo, které přinesu a ukážu mu, jak umím být ohleduplný a starostlivý.
Vztahy by měly být rovnocennou výměnou energie. Tato rovnováha sil se může rychle změnit, pokud jste to vy, kdo vždy všeho nechá a naslouchá obavám svého milovaného. Když přijde čas, abyste si vydechli, pokud se váš partner často vymlouvá, že tam není, nebo vypadá roztržitě, nezachází s vámi férově.
5. Vzájemná podpora nadějí a snů a vzájemné povzbuzování k úspěchu.
Vysnívat si život s partnerem je tak vzrušující a nadějné. Měli byste pochopit jejich „proč“. Zeptejte se svého milovaného, jaké jsou jeho sny a vášně, a snažte se pochopit, proč je to pro něj důležité, i když to možná sami nedostanete. Můžete odhalit své vlastní sny, které jim dají vědět, že nejsou sami a oba budete potřebovat podporu, abyste je dosáhli.
Ať už jste kdekoli, proveďte vlastní inventuru svého vztahu. Zajištění toho, že vaše potřeby a cíle jsou stále možné a zároveň podporujete někoho jiného, může být dobrým vodítkem, že máte s partnerem zdravé pouto. Mějte na paměti, že toto není jeden a hotový rozhovor. Kontrolovat svou osobu od čtvrtletních až po méně často jako jednou ročně, kdy se vaší osobě dostává podpory, kterou potřebuje, stejně jako vám samotným, může být nezbytné, abyste ukázali sílu a směr vztahu.
Představte si to spíše jako každoroční přezkoumání práce, kde zkoumáte a řešíte, jak jsou domácí práce rozděleny nebo zda jsou vůči určitému úkolu pociťovány zášti, abyste zajistili, že se všichni lidé budou cítit slyšet a mít podporu.
6. Celkový pocit bezpečí a jistoty s touto osobou.
Prozkoumejte, co pro vás znamená bezpečnost a zabezpečení, a jděte od toho. Pokud budete mít některé z věcí, které jsme již zmínili, jako je důvěra, dobrá komunikace a respekt, přirozeně se časem budete se svým partnerem cítit bezpečně. Některé další známky zdravého a bezpečného vztahu mohou zahrnovat konzistenci. Jde o to znát svého partnera tak dobře, že dokážete předvídat, jak bude reagovat na určité situace. Ale je to také o tom vědět, že se pro vás objeví v době potřeby. Dalším ukazatelem bezpečnosti je, pokud se s nimi můžete cítit naprosto pohodlně, být zranitelní, aniž byste se museli obávat úsudku. A konečně, váš partner se vás nesnaží změnit, spíše vás povzbuzuje, abyste se stali lepší verzí sebe sama, protože pro vás chtějí to nejlepší.
7. Spokojenost s trávením času o samotě.
Každý člověk je jiný v tom, jak bude vypadat trávení času se sebou samým. Pokud se vám to ve vztahu nedaří, je důležité to také obhajovat. Je něco tak posilujícího jít do kina sami nebo dělat nějakou aktivitu sami. Dává možnost sdílet příběhy a zkušenosti se svou osobou a zároveň si zachovat část své individuality. Pamatujte, opravdu chcete být ve vztahu sami se sebou?
Samozřejmě existují různé známky toho, jak by měl zdravý vztah vypadat, některé zde nejsou uvedeny. Neexistují žádné stanovené pokyny! Na konci dne je na vás, abyste se rozhodli, zda jste ve šťastném a vyrovnaném vztahu. Pokud se však obáváte, že se přikláníte k nezdravému nebo toxickému vztahu , máte k dispozici zdroje:
- Obraťte se na své blízké o své situaci
- Navštěvujte týdenní podpůrné skupiny
- Promluvte si s terapeutem