Jak si vybrat vhodnou matraci?

Vzhledem k tomu, že v posteli strávíme téměř třetinu života, není radno podceňovat výběr kvalitní matrace. Na co se zaměřit při jejím výběru?

Rozměr matrace

Ideální je, pokud si změříte rozměry stávající matrace. Není to však pouze šířka a délka, záleží i na výšce matrace. Délka by měla být asi o 20 cm větší, než je vaše výška. Matrace by měla být zapuštěná do rámu postele minimálně z 1/3.

Tvrdost

Ta hraje velmi důležitou roli. Záleží na věku uživatele, případně zdravotních problémech. Velkou roli hraje i hmotnost nebo poloha při spánku. Ideální je, je-li matrace oboustranná a každá strana má jinou tuhost.

Materiál

Na výběr máte různé druhy materiálů. Tyto jsou velmi časté:

  • PUR pěna – používá se pro výrobu matrací velmi často. Její výhodou je nižší pořizovací cena. Má však horší prodyšnost a kratší životnost.
  • Studená pěna – je více prodyšná, má otevřenou strukturu, je hodně pórovitá. Příjemná je její elasticita a delší životnost. Dobře drží tvar.
  • Paměťová pěna – působením lidského tepla měkne a vytvaruje se podle křivek. Je tvarově stálá. Pomůže vám ideálně rozložit vaši váhu a díky tomu eliminuje tlak na klouby. Má dobré ortopedické vlastnosti díky tomu může být využita jako zdravotní matrace.
  • Pružiny – představují klasiku a jsou využívány velmi dlouho. V současné době se často používají taštičkové matrace, které se skládají z pružin vložených do látkových taštiček, které pružiny chrání. Tyto matrace jsou velmi vzdušné.
  • Latex – tyto matrace jsou dokonale pružné, tvarově stálé a odolné.

Na koho se obrátit?

Kvalitní matrace nabízí společnost PURTEX, která je je předním českým a slovenským výrobcem postelí a klinicky hodnocených matrací , pojeného lehčeného polyurethanu (včetně RE VISCO), viscoelastických výrobků a zpracovatelem polyurethanové pěny. Pro výrobu používá pouze moderní technologie a materiály testované a certifikované dle mezinárodní normy ÖKO-TEX. Podrobnou nabídku naleznete na webu matrace.purtex.cz.