Jak závislost mění vaši osobnost

Závislost si vybírá daň na vaší kariéře, vztazích, pověsti a vašem celkovém zdraví. Jednou z oblastí, o které se tak často nemluví, je dopad, který může mít závislost na vaši osobnost. Když zneužíváte látky, váš mozek se stane závislým na drogách a/nebo alkoholu, dokud není jedinou věcí, na kterou myslíte, hledání počátečního pocitu potěšení. Mohli byste se izolovat od svých blízkých, začít častěji lhát  a mít rychlé změny nálad. Ačkoli tyto změny může zaznamenat vaše rodina a přátelé, pravděpodobně je zapomínáte. Naučit se, jak závislost mění vaši osobnost, může být impulsem, který potřebujete, abyste získali pomoc, kterou si zasloužíte.

Jak závislost mění mozek

Proč je něčí osobnost ovlivněna? Důvod je jednoduchý:  zneužívání drog a alkoholu ničí mozek . Tyto látky zaplavují mozek dopaminem, neurotransmiterem, který reguluje pohyb, emoce, motivaci a pocity potěšení. Zpočátku se uživatel může cítit extrémně šťastný, ale jakmile tato euforie odezní, nezbude mu nic jiného než chutě. Jak se touha po látce stále zvyšuje, váš blízký ji potřebuje konzumovat stále více, aby pocítil její euforické účinky. To se rychle mění v začarovaný kruh, ve kterém neustále používají, ale nikdy nejsou schopni dosáhnout původního maxima.

Dalším způsobem, jak závislost ovlivňuje mozek, je zhoršování současně se vyskytujících poruch . Mnoho lidí začíná užívat drogy nebo alkohol, aby se vyrovnali se svými duševními problémy. Pokud například bojují s depresí, mohou pít alkohol, aby potlačili negativní myšlenky. Zatímco uživatel látky může mít počáteční nával potěšení, rychle vyprchá a tyto myšlenky se vrátí. Alkohol je depresivní látka, která může v průběhu času depresi člověka skutečně zhoršit.

Abych to shrnul, trvalé zneužívání návykových látek mění mozkové funkce a zcela je přepojuje. Protože mozek pohlcují myšlenky na drogy nebo alkohol, vaše osobnost se drasticky mění. Někdo, kdo je normálně tichý a rezervovaný, se může rozzlobit a mít náhodné výbuchy . A další osoba, která je obvykle starostlivá, se může od svých blízkých distancovat.

Často, pokud bojujete se závislostí, můžete se proměnit v úplně jiného člověka, aniž byste si to uvědomovali.

Způsoby, jak mohou drogy a alkohol změnit osobnost a chování

Nevyrovnané chování a negativní změny osobnosti mohou mít zničující dopad na celkovou pohodu vašeho milovaného. Některé běžné změny osobnosti zahrnují:

  • Tajemství
  • Lenost
  • Paranoia
  • Sobectví
  • Nepoctivost
  • Manipulace
  • Impulzivita
  • Agresivita

Všechny nebo některé z těchto změn si můžete všimnout u osoby, která se potýká s poruchou užívání návykových látek. Pokud závislý pokračuje v pití alkoholu nebo drog, jeho osobnost se drasticky změní, protože závislost pevněji sevře jeho mozek. Jejich negativní chování může vést k problémům ve všech aspektech jejich života, jako jsou:

1. Narušené vztahy
Časté změny nálad , tajnůstkářské chování a problémy se zvládáním hněvu často způsobují riffy ve vztazích s významnými lidmi, rodinou a přáteli. Možná budete chtít udělat vše, co je ve vašich silách, abyste pomohli svému milovanému překonat závislost, ale musíte být opatrní, abyste jim to neumožnili . Pokud popíráte jejich užívání látek nebo vždy přijímáte jejich lži, může to v krátkodobém horizontu fungovat. Ale časem se váš vztah bude ohýbat a kroutit, až praskne jako gumička.

Vzhledem k tomu, že závislost mění mozek, je extrémně obtížné se narkomanem domluvit, zvláště když je pod vlivem. Nejlépe uděláte, když si nastavíte hranice. Pokud se však začnou chovat neuctivě a překračovat hranice, váš vztah to vážně poškodí. Závislí mohou také finančně zatížit své rodiny a další vztahy tím, že si neustále „půjčují“ peníze nebo své příjmy utrácejí za látky.

2. Špatný školní/pracovní výkon
Zneužívání návykových látek způsobuje, že mnoho věcí upadá. To, co začíná jako pár chyb v práci nebo ve škole, se může stát mnohem větším problémem, pokud věci zůstanou nekontrolované. Někdo, kdo se zabývá závislostí, se může často objevit v práci pozdě nebo se vrhnout na kolegy. Mohou také na dlouhou dobu zmizet nebo úplně vynechat práci a školu. Pokud byla osoba před zneužíváním látek vždy zodpovědná a pozorná, může být obtížné sledovat změnu osobnosti a chování.

Kromě toho může mít mnoho uživatelů látek problémy se soustředěním a nedostatkem motivace pokračovat v dobrých výkonech. Jedinou starostí v jejich mysli je, kdy a kde se mohou znovu nasytit nebo opít. Špatná kariéra a školní výsledky mohou mít za následek vyloučení ze školy nebo propuštění z práce.

3. Právní potíže
I když to není zaručeno, závislost a právní problémy jdou často ruku v ruce. Užívání drog nebo alkoholu způsobuje, že se váš milovaný chová způsobem, jakým by nikdy nejednal, kdyby byl střízlivý. Krádeže se mohou stát běžným jevem, kdy narkoman udělá vše, co je potřeba, aby látku získal, včetně krádeží od svých nejbližších a široké veřejnosti. Váš blízký se také může dostat do problémů kvůli řízení pod vlivem (DUI), což ohrožuje nejen sebe, ale i ostatní na silnici. Je větší šance, že někoho, kdo užívá nelegální látky, chytí policie. Agresivita a impulzivita mohou často způsobit, že závislý člověk jedná nevyzpytatelně, zbytečně riskuje a porušuje zákony, což má za následek právní problémy.