Jak mluvit s dětmi o drogách a alkoholu
Podle CDC došlo od roku 2019 do roku 2021 k 109procentnímu nárůstu úmrtí z předávkování mezi dospívajícími. Zatímco užívání drog mladistvými zůstalo v posledních několika letech stabilní, mnozí připisují tento nárůst úmrtí z předávkování silnější účinnosti a nepředvídatelnosti látek. Například dospívající si může koupit padělané pilulky na předpis, protože si myslí, že užívá jeden lék, ale uvnitř je smíchána úplně jiná látka.
Nechceme to přitahovat – chápeme, že může být nervy drásající mluvit se svými dětmi a dospívajícími o drogách nebo alkoholu, zvláště pokud očekáváte obrannou reakci. Možná jste zahlceni množstvím informací na internetu nebo si nejste jisti, co je důvěryhodné. A pak je tu otázka, jak moc byste toho měli sdílet se svým dítětem.
Naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zabránili tomu, aby se rozhovory o bezpečnosti a obavách zvrhly v hádky. Mezi přímým přístupem a útokem lze dosáhnout rovnováhy. Zkuste zarámovat tuto diskuzi jako u jakéhokoli jiného zdravotního problému, jako je cvičení, cukrovka nebo astma. Postupujte pomalu, získejte fakta, propagujte diskusi, mějte plán a investujte do podpory.
Poznejte své publikum
Při plánování konverzace vezměte v úvahu věk vašeho dítěte. I když není nikdy příliš brzy mluvit se svými dětmi o nebezpečích drog a alkoholu, je důležité, abyste se ujistili, že informace, které jim poskytujete, jsou přiměřené jejich věku.
Pokud je vašemu dítěti 10 nebo méně, začněte jednoduchým rozhovorem o tlaku vrstevníků a o tom, jak se lidé často snaží říct „ne“ nebo dělat pozitivní rozhodnutí. Můžete také použít televizi, která vám pomůže podnítit konverzaci. Pokud v televizi uvidíte postavu, která kouří nebo pije, věnujte tuto chvíli svému dítěti vysvětlení, že takové chování může být nebezpečné. Je důležité vytvořit základ zdravé komunikace, který je povzbudí k tomu, aby si za vámi hledali odpovědi, až budou starší a setkají se s drogami a alkoholem.
Vězte, že většina starších dětí a dospívajících měla nějaký druh expozice drogám a alkoholu. Ať už je to kvůli televizi nebo kamarádům ve škole, dnešní děti vědí o drogách a alkoholu víc než kdy jindy. Bohužel mnoho z toho, co slyší, jsou dezinformace nebo se nezaměřují na negativní účinky užívání a pití . Mohou vidět a slyšet, že tento druh chování je „cool“, takže je důležité, abyste jim poskytli fakta.
Buďte si vědomi svého tónu
„Nebojte se mluvit na rovinu a vyhýbejte se bití do křoví. Pokuste se ponechat otázky otevřené, například „Jak vypadá vaše pití?“ může vyvolat podrobnější odpověď než otázky typu „piješ?
Kromě toho se snažte vyhnout se tomu, aby se váš dospívající cítil, jako by byl napaden nebo ohrožen. Zvažte účel vašeho rozhovoru s nimi. Snažíte se získat informace? Trestat je? Chytit je při lži? V případě potřeby nabídnout podporu nebo přístup k léčbě? Váš dospívající může být ochotnější hovořit o svém chování nebo o nebezpečích spojených s pitím, pokud se cítí, jako by ještě nebyl v potížích. Toho lze dosáhnout zachováním neutrálního tónu a otevřeností a upřímností ohledně obav, které můžete mít. Je to normální věc, ze které se člověk cítí nervózní, ale může to být příležitost k růstu pro celou rodinu.
Při tom se určitě vyhněte přednáškám, protože to způsobí jejich ukončení. Namísto toho vytvářejte scénáře ze skutečného života a využijte „poučitelné“ momenty – něco, co se děje v popkultuře, něco, co jste viděli ve filmu nebo četli ve zprávách, a diskutujte o tom s nimi. Poskytnutí prostoru bezpečí a naslouchání vašemu dítěti, aby se mohlo ptát, podpoří lepší komunikaci a podpoří důvěru.“
Vytvořte si rodinný plán
Mít jasný rodinný plán týkající se toho, čemu dospělí v domácnosti rozumí a věří o drogách a alkoholu, je klíčem k posílání jasných zpráv. Pokud máte doma dospívající, je důležité stanovit očekávání, aby váš dospívající pochopil, co je pro vaši rodinu přijatelné a co nepřijatelné . Některé rodiny například využily ústní nebo písemné smlouvy o pravidlech vyjíždění a používání rodinného auta.
Mluvte bez hanby
Používání neodsuzující a otevřené komunikace v domácnosti povzbuzuje vaše děti a dospívající, aby dělali totéž. Poskytněte jemnou podporu a ptejte se na jejich myšlenky a pocity. Vytvořte prostředí bez studu a budujte důvěru. Vaše děti a dospívající vás s větší pravděpodobností vyhledají s otázkami, pokud existuje důvěra a otevřené prostředí, kde mohou být zvědaví a požádat o pomoc. Věnujte pozornost náznakům a rozpoznávejte, kdy vaše děti procházejí těžkými časy, abyste jim mohli poskytnout podporu, kterou potřebují .
Při komunikaci s dětmi a dospívajícími o citlivých tématech jde především o předání sdělení a zajištění toho, aby sdělení bylo jasné, stručné a bylo podloženo vaší vlastní důvěrou a přesvědčením. Využití poskytnutých dovedností vám poskytne základ pro zahájení a udržení konverzace. I když neexistuje žádný „správný“ způsob, jak mluvit se svými dětmi a dospívajícími, mít plán, znát fakta, najít si čas na rozhovor a poskytnout bezpečné místo pro komunikaci vám pomůže vést vaši cestu. Podložením toho, co říkáte, činy a otevřeným srdcem bude pravděpodobnější, že zprávu skutečně uslyší.