Jak zvládnout sváteční stres

Jak se blíží konec roku, mnoho lidí je pohlceno přípravami na dovolenou. Ať už se jedná o nákup dárků na poslední chvíli nebo pořádání velkého rodinného setkání, svátky mohou být psychicky i fyzicky vyčerpávající, zejména pro ty, kteří se zotavují. Udržujte své duševní zdraví pod kontrolou a zvládněte prázdninový stres v tomto svátečním období pomocí několika důležitých tipů.

Prázdninové výzvy pro ty, kteří se zotavují

Existuje  řada spouštěčů , které mohou někoho o prázdninách vystavit riziku relapsu. Za prvé, toto roční období je známé tím, že je velmi zaměřené na rodinu. Někteří jedinci v rekonvalescenci mají  napjaté vztahy  s blízkými, takže pobyt v blízkosti rodiny a přátel může zvýšit stres a napětí. Nemluvě o tom, že setkání s  toxickým příbuzným  může odhalit spouštěcí vzpomínky a vyvést vás z míry na celou noc.

Na druhou stranu jsou i lidé, kteří se o prázdninách ocitnou sami. To může být obzvláště bolestivé pro člověka, který se zotavuje ze závislosti, když sleduje, jak ostatní šťastně oslavují s přáteli a rodinou. Prázdniny mohou vyvolat pocity osamělosti a studu a znesnadnit nácvik  zdravých mechanismů zvládání .

Navíc, ať už se jedná o prázdninové akce v kanceláři nebo rodinné oslavy, alkohol se s největší pravděpodobností podává. Existuje také větší finanční stres s lidmi, kteří si vyměňují dárky a sociální situace, které mohou vyžadovat, aby někdo otevřeně mluvil o svém uzdravení – ne každému to vyhovuje. Není divu, že „nejúžasnější období roku“ se může rychle změnit v jedno z nejvíce stresujících. Níže je uveden seznam nejčastějších stresorů a spouštěčů, na které je třeba dávat pozor:

  • Prázdninové večírky
  • Finanční dopad
  • Rodinný konflikt
  • Emocionální úzkost
  • Organizace času
  • Sezónní afektivní porucha

Způsoby, jak snížit stres během prázdnin

I když lidé, kteří se zotavují ze závislosti, musí být o prázdninách extra všímaví, neznamená to, že si je nemohou užít. Použijte tyto tipy, abyste se vyrovnali s prázdninovým stresem a aby zotavení zůstalo vaší hlavní prioritou.

Naučte se říkat „Ne“

Jsou prázdniny a je normální, že chcete všem udělat radost, ale neměli byste se při tom přetěžovat. Například, pokud vás kolega požádá, abyste dohlédli na plánování pracovního večírku, ale víte, že vám to způsobí zbytečný stres, zdvořile odmítněte. Dejte jim vědět, že ve svém rozvrhu nemáte místo, abyste se chopili tohoto projektu, ale rádi pomůžete v menší míře.

Stejně jako jsou svátky o trávení času s blízkými, pokud máte v oxic člena rodiny nebo přítele,  možná budete chtít omezit čas, který s nimi trávíte. Obklopení se negativními jedinci se odrazí ve vaší náladě, zvýší stres a může vás dokonce vyvolat. Stanovte si hranice  , abyste trávili čas pouze s pozitivními lidmi, kterým na vás a vašem uzdravení záleží. Pokud se máte v úmyslu vyhnout nebo omezit konzumaci alkoholu a víte, že vám ho někdo může nabídnout, připravte se na takovou situaci a držte svou hranici snižováním (v případě potřeby opakovaně). A konečně, v zájmu svého vlastního blaha buďte selektivní v tom, s kým se rozhodnete trávit čas o prázdninách.

Udělejte si pořádek

Jedna věc, která v tomto ročním období nepomáhá snížit úroveň úzkosti, je pocit nepřipravenosti. Nejistota „dokážu to udělat?“ a to mnoho co-když vám vstoupí na mysl, může být ohromující. Proto je důležité položit vše na stůl, abyste mohli posoudit své obavy, protože  úzkost se živí nejistotou . „Naplánujte si několik dní a časů, kdy půjdete nakupovat, vyrobíte dárky, zabalíte je, ozdobíte, uvaříte, uklidíte nebo budete potřebovat další činnosti, a zapište si to do kalendáře nebo si napište poznámku,“. Můžete si nechat po domě bločky a každé ráno zkontrolovat svůj seznam úkolů, abyste zjistili, co je ještě potřeba udělat. To odstraní nejednoznačnost situace a pomůže vám určit, jaké kroky musíte podniknout, abyste dosáhli svých cílů.

Držte se rozpočtu

I když svátky nejsou o tom, kdo obdarovává nejpropracovanější dárky, často se objevuje nevyřčený tlak na to, abychom ukázali svým blízkým, jak nám na peněžence záleží. Dalším způsobem, jak snížit stres z dovolené, je tedy  držet se rozumného rozpočtu.  Pamatujte, že nikdo nebude chtít, abyste mu dali drahý dárek, pokud vám to zabrání platit za základní věci, jako je jídlo nebo bydlení. Větší cenovka nutně neznamená, že je něco lepšího dárku, takže zvažte, zda si ho raději nevyrobíte. Dokonce si můžete uvařit nebo upéct něco jako své oblíbené sváteční jídlo. Koneckonců, je to myšlenka, která se počítá, a bez ohledu na to, co dáte, obdarovaný to ocení, protože to přišlo od vás.

Naplánujte si s předstihem sváteční večírek

Pokud vám vyhovuje vystupovat na večírku vašeho přítele, existuje několik tipů, které byste měli mít na paměti, abyste se vyhnuli potenciálně rizikovým situacím. Když si přivedete střízlivého kamaráda, můžete se cítit lépe, pokud se jiní hosté rozhodnou pít. Můžete také vyvinout plán útěku, abyste mohli odejít dříve, kdyby se situace stala nepříjemnou. Nápoj noste vždy v ruce, ať už je to voda nebo nealko, nikdo vám tak nemůže nic nabídnout. 

Najděte si čas na sebeobsluhu

Stres je o prázdninách jedním z největších vybíječů energie. I když se zdá, že věci jdou hladce, vždy existuje možnost, že se něco pokazí. Na nečekaný stres se můžete připravit tím, že  si předem nacvičíte sebeobsluhu . Cílem je udržet si své duševní zdraví silné tím, že budete rutinně dělat pozorné úkoly, abyste mohli být připraveni překonat ty těžké chvíle. Poslechněte si písničku, při které se cítíte dobře, nebo pijte něco uklidňujícího, jako je čaj. Zapojte se do produktivnějších činností, jako je cvičení nebo úklid vašeho domova. Můžete si také vytvořit seznam vděčnosti, abyste vyrovnali negativa, která vás mohou v době stresu napadnout.

Nugent také doporučuje používat užitečnou zkratku STOP v době vysokého stresu. Doslova přestaňte se vším, co děláte. Třikrát se zhluboka nadechněte. Neodsuzujícím způsobem pozorujte, co cítíte a prožíváte. Pokračujte s všímavostí a sebeuvědoměním. To nám umožňuje jednat z místa rovnováhy, spíše než z intenzivních emocí nebo paniky, a najít smysl pro nové sladění.

Přestože období dovolených může přinést nečekané stresory, existují způsoby, jak se cítit lépe připraveni. Použitím výše uvedených tipů můžete zvládnout náročné emoce, které přicházejí s obdobím svátků, a vrátit se k tomu, abyste si užívali kvalitní čas s blízkými.