Jak praktikovat sebelásku?
Zdá se, že kdykoli procházíte sociálními médii nebo posloucháte podcast, vidíte a slyšíte lidi mluvit o tom, jak je důležité mít rád sám sebe. I když někteří z nás mohou věřit , že se milujeme, naše činy se často odrážejí jinak. Často se cítíme sobecky, když dáváme své vlastní potřeby před ostatní, ale to je daleko od pravdy. Cvičení sebelásky je nezbytné pro každého a níže jsou tipy, podle kterých můžete změnit své myšlení.
Co to znamená milovat sám sebe?
Ačkoli každý člověk má svůj vlastní jedinečný způsob, jak být k sobě laskavý , smysl sebelásky zůstává stejný: plně se přijmout, zacházet se sebou s laskavostí a respektem a pečovat o svůj růst a pohodu.
Milovat sám sebe zahrnuje vaše celkové myšlenky a pocity o sobě. Pokud bojujete s pozitivním myšlením , zastavte se, kdykoli vaše mysl začne závodit s negativními myšlenkami, a zeptejte se sami sebe, zda byste takto mluvili s blízkým milovaným člověkem. Odpověď je s největší pravděpodobností ne. Než necháte škodlivé myšlenkové vzorce dostat z vás to nejlepší, buďte opatrní a přeformulujte své myšlení. Pokud si například myslíte: „Nikdo mě nechce. Budu navždy sám,“ přeformulujte to na něco laskavějšího, například: „Mám rodinu a přátele, kteří mě milují, a jsem víc než dost.“
Samozřejmě je nemožné zůstat neustále pozitivní. Nastanou chvíle, kdy budete zklamaní nebo naštvaní sami na sebe, stejně jako na svého syna nebo dceru, kteří zapomněli udělat své domácí práce nebo podvedli při testu. Na konci dne však upřednostněte sebelásku a připomeňte si, že tyto těžké chvíle jsou pouze dočasné a neměly by určovat vaši budoucnost ani pohled na život.
Cvičení sebelásky je také o tom, že na první místo dáte sebe a zároveň vám zbývá dostatek energie na to, abyste byli schopni milovat druhé lidi a starat se o ně. Je to o respektu, laskavosti, soucitu a přijetí k sobě samému a zároveň se věnovat neustálému růstu a rozvoji.
Proč je důležité cvičit sebelásku?
Když čelíte jakékoli nepřízni osudu, ať už jde o vypořádání se s traumatem nebo trapnou situací, sebeláska vám může pomoci tyto výzvy překonat. Sebeláska potvrzuje, kdo jste, a dodává vám sebevědomí čelit těžkým časům. Lidé, kteří v dětství zažili trauma nebo zneužívání a nikdy se nenaučili milovat sami sebe, jsou k sobě typicky velmi kritičtí a často se sabotují. Na první místo dávají potřeby druhých a zanedbávají své vlastní pocity.
Držet si vysoké úcty je pozitivní vlastnost. Máte moc říct „ne“, pokud něco překročí hranici nebo prostě nemáte čas někomu pomoci. Pokud vždy podáváte nadprůměrný výkon nebo všechno zahazujete, abyste potěšili ostatní, pravděpodobně vyhoříte. Řekněte ano tomu, co považujete za vhodné.
Když se opravdu milujete, může to vést ke zdravějším rozhodnutím ve vašem každodenním životě a připravit vás na úspěch. Pochopení toho, jak praktikovat sebelásku, může být prospěšné pro vaše duševní, fyzické a duchovní zdraví v mnoha ohledech. Mezi tyto výhody patří:
- Sebevědomí přijímat nová rizika a zkoušet nové věci
- Zvýšená schopnost řešit problémy a odolnost při překonávání stresových situací
- Větší pocit empatie při komunikaci s ostatními
- Rozvoj pevnějších a zdravějších vztahů
- Více motivace k dosažení cílů
- Snížení každodenního stresu, úzkosti a deprese
- Lepší spací návyky
Jaké jsou způsoby, jak milovat sám sebe?
- Stanovte si hranice – Nastavení zdravých hranic umožňuje ostatním vědět, co jste a s čím nejste v pořádku. To může být zpočátku nepříjemné nebo náročné. Ale cílem je, aby lidé přizpůsobili své chování vašim potřebám. Pokud lidé neustále překračují vaše hranice, pak je to dobrý ukazatel toho, že nejsou někým, kdo by k vám měl respekt a někým, koho byste ve svém životě nemuseli potřebovat. I když je to někdy obtížné, stanovení hranic a udržování těchto hranic posiluje vaši vlastní sebeúctu, i když to znamená nechat lidi jít.
- Vytvořte si rituál sebelásky – Často, když je život příliš stresující nebo rušný, zanedbáváme věci, které nás dobíjejí, protože se bojíme být považováni za sobecké. Tento typ myšlení však vede k syndromu vyhoření a snížení vaší psychické stability. Tím, že se budete důsledně starat o sebe, upřednostňujete své vlastní blaho a posilujete své duševní zdraví . Příkladem sebeobsluhy může být cvičení, masáž, perličková koupel, návštěva terapie atd. Každý člověk musí najít to, co mu nejlépe vyhovuje. Některé úkony péče o sebe by měly být prováděny denně a některé mohou být spíše příležitostné. Vybudování prostoru pro sebeobsluhu vám navíc může poskytnout vyhrazenou oblast ve vašem domě, kde si můžete odpočinout po dlouhém dni.
- Přeformulujte negativní myšlení – Často jsme našimi nejtvrdšími kritiky, a abychom se dostali na místo sebelásky, musíme být k sobě laskavější . Jak již bylo zmíněno, mluvte sami se sebou jako s přítelem. Chcete-li praktikovat pozitivní sebemluvu , je nezbytné nejprve pochopit negativní myšlení. Pokud zjistíte, že se zabýváte znepokojivými myšlenkami jako „Nejsem dost dobrý“ nebo „Nikdo mě nemá rád“, pak se pravděpodobně přesvědčíte, že tyto věci jsou pravdivé. Naštěstí je možné přeformulovat své myšlení, ale to se nestane přes noc. Někdy to může začít umístěním nalepovacího lístku do zrcadla v koupelně, který si každé ráno přečtete s povznášejícími slovy a prohlášeními jako „Jsem si jistý“ nebo „Mám to pod kontrolou“. Když takové pozitivní afirmace vyslovíte nahlas a přitom se na sebe díváte, je pravděpodobnější, že těmto frázím začnete věřit.
- Přijměte své chyby – Když uděláte chybu, nebijte se ani se netrestejte. I když to může být náročné, je to jeden z nejdůležitějších tipů sebelásky. Místo přemítání o svých nedostatcích se poučte ze svých chyb a jděte dál. Zaměřte se na své současné úspěchy a výhry, bez ohledu na to, jak velké nebo malé. Připomeňte si, že chyby jsou zcela normální a nezbytnou součástí pokroku.
Sebeláska není cíl, ale spíše cesta. Když budete k sobě jemnější a upřednostníte své vlastní blaho, váš vztah k sobě a vašim blízkým začne vzkvétat. Pokud je pro vás praktikování sebelásky obtížné a zjišťujete, že se vaše duševní zdraví zhoršuje, požádejte o další podporu terapeuta.