Více žen pije více, zjistilo několik studií

Během posledních dvou desetiletí vzrostl počet úmrtí souvisejících s alkoholem ve Spojených státech o více než 50 procent. U žen se toto číslo zvyšuje až na 85 procent. Největší nárůst byl zaznamenán u bílých žen středního věku, které jsou také  chronickými uživateli opioidů. Abychom pochopili, proč tolik žen odchází kvůli pití alkoholu, musíme se nejprve podívat na to, proč ženy pijí ve vyšší míře než obvykle. Níže zjistíte, proč stále více žen pije a zneužívá alkohol.

Ženy pijí, aby se vyrovnaly se stresem

Jedním z faktorů, který může způsobit, že více žen pijí, je stres . I když může být žádoucí počáteční teplý, rozmazaný pocit alkoholu, tento rychle odezní. Mnohým se může zdát neškodné dát si večer jednu nebo dvě sklenky vína na odreagování se od hektického dne. Ale když člověk neustále sahá po nápoji pokaždé, když se setká se stresorem, může se tato forma samoléčby rozvinout v nebezpečný návyk nebo se rozvinout v plnohodnotnou závislost.

Během pandemie zvyšovaly ženy spotřebu alkoholu rychleji než muži , a to zejména v době, kdy pily velké množství alkoholu. Být uvězněn ve svých domovech, izolován od svých blízkých a řešit domácí vzdělávání svých dětí a zároveň se stresovat zdravotními a finančními problémy, vytvořilo pro mnoho žen dokonalou bouři, jak zapít svůj strach. Lidé, kteří pijí, aby se vyrovnali, spíše než aby to dělali pro radost, mají větší riziko vzniku alkoholismu.

Ženy navíc ve společnosti přebírají mnoho jedinečných rolí, které mohou být dalším zdrojem stresu. Tyto role mohou zahrnovat rodinné povinnosti, péči o děti nebo staré rodiče , pracovní nebo školní povinnosti a další. Ženy jsou pod velkým tlakem, aby splnily všechna tato očekávání pro sebe i ostatní.

Zatímco mnoho žen používá alkohol k tomu, aby se vyrovnaly se stresem nebo úzkostí, postupem času se v něm prohlubují samotné psychologické příznaky, kterým se snaží vyhnout. Alkohol zvyšuje hladiny kortizolu v mozku jak v opilosti, tak během vysazení. Tyto zvýšené hladiny vedou k fyzickým zdravotním problémům a depresi, což je porucha, která se vyskytuje dvakrát častěji než muži.

Ženy pijí, aby unikly traumatu

Po traumatické události je u žen dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku posttraumatické stresové poruchy (PTSD). Toto trauma může nastat v důsledku sexuálního, fyzického nebo emocionálního zneužívání. V USA jedna z pěti žen během svého života zažila úplné znásilnění nebo se o něj pokusila . A podle studie má 75 procent žen v léčbě závislosti v minulosti fyzické/sexuální zneužívání. I když se případy sexuálního násilí v posledních dvou desetiletích snížily, toto násilí je stále velmi reálným problémem a velkým hnacím motorem závislosti na drogách nebo alkoholu.

Hanba a vina, které si s sebou ženy nesou po traumatickém zážitku, mohou těžce zatížit celou jejich bytost. Zejména pokud trpí PTSD, mohou oběti znovu a znovu prožívat bolestnou vzpomínku, což způsobuje narušení jejich každodenního života. Alkohol jim může pomoci dočasně zmírnit jejich negativní pocity, zlepšit jejich sebevědomí a snížit osamělost.

Ale samoléčba alkoholem se mění v začarovaný kruh. Je to proto, že trauma, které se někdo pokouší pohřbít alkoholem, se v podstatě stává větším problémem. Studie CDC prokázaly, že pití, zejména nárazové pití , bylo spojeno s vyšším rizikem násilí ze strany intimního partnera a sexuálního napadení. Bez profesionální léčby duševního zdraví se u mnoha žen může rozvinout alkoholismus nebo jiné souběžně se vyskytující poruchy, jako je deprese nebo úzkost.

Ženy pijí, protože je to normalizované

Vzhledem k tomu, že po celé zemi se objevuje nespočet článků, které se chlubí výhodami vína a „wellness“ lekcí, které kombinují jógu a nárazové pití, je těžké polemizovat s tvrzeními, že alkohol se v naší kultuře normalizoval. Dokonce i desítky let starý mýtus, že červené víno je dobré pro vaše srdce, začínají nedávné studie vyvracet . Ve skutečnosti nebylo zjištěno žádné množství alkoholu, které by chránilo před kardiovaskulárními chorobami. Přesto mnozí stále používají tento mýtus k ospravedlnění svého pití.

Služby rozvozu alkoholu jsou také rostoucím trendem, který lidem usnadňuje jejich pitný režim. Vysokoškolačky pijí více , aby udržely krok s kulturou večírků a zapadly mezi ostatní lidi. Všechny tyto faktory změnily pohled na alkohol v naší kultuře.

Alkoholový marketing se stal do značné míry feminizovaným a přitahuje ženy všech věkových kategorií. Nápoje s pestrobarevnými lahvemi, ovocnými příchutěmi, nízkým obsahem kalorií a chytlavými, posilujícími sděleními se na pultech obchodů s lihovinami nacházejí stále více. Běžné fráze, jako „máma šťáva“ nebo „ hodina vína “, se objevují na produktech pro domácnost a na sociálních sítích a normalizují pití pro matky, které se snaží zvládat svou úzkost.

Ať už je to v reklamách nebo televizních pořadech, zdá se, že všude kolem chodí šťastné ženy s pivem nebo koktejly v ruce. Není divu, že se mnoho žen chce zapojit do zábavy a také pít. I když se značky vín s názvem „Mad Housewife“ a „Mommy’s Time Out“ mohou zdát vtipné, nakonec tyto jemné zprávy nadělají více škody než užitku.

Jak pití ovlivňuje ženy jinak než muže?

Biologické rozdíly ve stavbě těla a chemii způsobují, že ženy absorbují více alkoholu a déle jim trvá jeho metabolizace. Je to proto, že ženy mají obecně méně vody v těle než muži stejné hmotnosti. Bez dostatečného množství vody k rozpuštění alkoholu mají ženy nakonec vyšší koncentraci alkoholu v krvi a jejich orgány a tkáně jsou vystaveny většímu množství toxinů.

Ženy mají také nižší hladinu ADH, důležitého enzymu, který štěpí alkohol a snižuje absorpci. To znamená, že jejich hladina alkoholu v krvi stoupá rychleji a zůstává zvýšená déle, což má za následek delší dobu opilosti. Když si ženy dají během jedné hodiny více koktejlů, mohou rychle překročit práh pro ztrátu vědomí způsobenou alkoholem. Je tedy logické, že ženy mívají ve srovnání s muži více výpadků a symptomů kocoviny .

Navíc, protože alkohol zůstává v jejich těle po dlouhou dobu, ženy jsou vystaveny většímu riziku, že zažijí několik vedlejších účinků alkoholu :

  • Poškození jater – U žen, které opakovaně zneužívají alkohol, se rozvine hepatitida související s alkoholem, což je potenciálně smrtelné onemocnění jater související s alkoholem. Tento způsob pití může také vést k cirhóze (trvalému zjizvení jater).
  • Onemocnění srdce – Ženy jsou náchylnější k onemocněním srdce souvisejícím s alkoholem než muži , i když mohou během života konzumovat méně alkoholu než muži.
  • Kognitivní poruchy – Pokles kognitivních funkcí související s alkoholem a zmenšování mozku se u žen rozvíjí rychleji než u mužů.
  • Rakovina prsu – Předpokládá se, že pití alkoholu souvisí s rozvojem rakoviny prsu. Ženy, které pijí jeden drink denně, mají o 5–9 procent větší šanci, že onemocní rakovinou prsu, než ženy, které nepijí vůbec. Každý další nápoj zvyšuje riziko.